Ciekawostki, Koło Misyjne, Koło Seniorów

Seniorzy i Koło Misyjne w Trzebnicy u Św. Jadwigi

W dniu 21.09.2016 Seniorzy wraz z Kołem Misyjnym udali się do Trzebnicy do Św. Jadwigi. Kanonizacja św.Jadwigi odbyła się 26.09.1267 r. W 1269 r. z inicjatywy Władysława Piasta zbudowano kaplicę, w której umieszczono zwłoki Świętej. Przez całe średniowiecze Trzebnicą rządziły Opatki z rodu Piastów. Najliczniejsze były księżniczki śląskie. Po niszczących najazdach i pożarach odbudowano kościół i klasztor w XV w. W XVII w. ożywiono konwent trzebnicki, który zaludniły ponownie Polki.
Z tych czasów świetności dla Trzebnicy pochodzą: biblioteka i wyposażenie zakrystii, szaty liturgiczne haftowane przez mniszki nicią srebrną i złotą z polskimi napisami.
DSC_0288 DSC_0302
Siostry Boromeuszki przybyły do Trzebnicy w 1871 r.
Na szczególną uwagę zasługuje kościół p.w,Św.Bartłomieja i NMP.

DSC_0252 (1)

Księżną Jadwigę pochowano w osobnej kaplicy św.Jana Chrzciciela.
Kaplica Św.Jadwigi należy do  nielicznych dzieł architektury w Polsce tzw. ” gotyk klasyczny „.
Po głębokich przeżyciach odpoczywamy w pięknym przyklasztornym sadzie.
Przewodnikiem była nasza parafianka S.M. Dionizja Sollik.
Celem wyjazdu  oprócz zwiedzenia Bazyliki i Klasztoru Sióstr Boromeuszek było spotkanie z Siostrą Walerią – Boromeuszką – Misjonarką pracującą w Senegalu w Afryce już prawie 30lat.
Z naszą parafią i Kołem Misyjnym jest związana od roku 1977. Aktualnie przebywa w Trzebnicy na urlopie i rehabilitacji po zabiegu ortopedycznym.
Siostrę Walerię zapewniamy o modlitwie i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
DSC_0325W pielgrzymce brało udział 56 osób.
Bogu niech będą dzięki!