Ciekawostki, Strona główna

Jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich ks. Januarego

W święto Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 2017 r. w naszym kościele świętowaliśmy 60-tą rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich przez Ks. Januarego Liberskiego. Mszę świętą sprawował Ks. January, a współcelebrowali księża, których czcigodny Jubilat spotkał na swojej misyjnej drodze.
Ks. January Liberski urodził się 25 sierpnia 1934 w Lublińcu. Po zdaniu matury rozpoczął formację w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie, gdzie miał okazję być studentem ks. profesora Karola Wojtyły. Święcenia kapłańskie przyjął 14 sierpnia 1957 w Panewnikach z rąk bpa Herberta Bednorza. Za hasło prymicyjne przyjął słowa świętego Pawła z listu do Filipian „Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia”.
Po święceniach kapłańskich rozpoczął posługę jako wikary w parafii w Knurowie w latach 1957 do 1962, gdzie był również kapelanem szpitalnym. Następnie posługiwał w latach 1962 do 1965 w parafii w Rudzie Śląskiej – Halembie oraz w parafii św. Mikołaja w Bielsku Białej, gdzie również pełnił posługę kapelana szpitalnego. Do wyjazdu na misje skłoniły go dwie rzeczy encyklika Piusa XII „Fideli donum” oraz Sobór Watykański II. Skierował, więc list do bpa Bednorza, który przebywał wówczas w Rzymie, dotyczący swojego wyjazdu na misje. Bp Bednorz w Rzymie poznał arcybiskupa Lusaki w Zambii Adama Kozłowieckiego, co wpłynęło na pozytywną decyzje wysłania ks. Liberskiego na misje. Po trzech latach przygotowań wyjechał na misję jako pierwszy ksiądz fideidonista.
W Zambii pracował jako duszpasterz pomocniczy. Z czasem jego funkcje posługi się zmieniały. Przez 20 lat był kapelanem szpitalnym, budował kościoły, probostwa, szkoły, ale przede wszystkim prowadził działalność duszpasterską. W 1988 roku wyjechał do Zimbabwe, gdzie został gościnnie przyjęty przez arcybiskupa Harare Patricka Chakaipa. Tam również posługiwał jako kapelan szpitalny oraz zajmował się sprawami administracyjnymi i duszpasterskimi. W 2008 roku z przyczyn zdrowotnych po 40 latach pracy w Afryce wrócił do kraju i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Katowicach. Ks. January z wielką ochotą i radością służy pomocą również w naszej parafii dlatego wyrażamy głęboką wdzięczność za to, że jest z nami, że prowadzi nas ku Bogu i tak pięknie pokazuje, iż tylko Jezus jest prawdziwą drogą, prawdą i życiem. Dziękujemy mu za oddaną posługę na chwałę Bogu, za wsparcie duchowe, którego niejednokrotnie od niego doświadczamy.
Życzymy Ks. Januaremu na kolejne lata służby kapłańskiej obfitych łask Bożych w pełnieniu pasterskiej misji, opieki Najświętszej Maryi Panny, ludzkiej dobroci, zdrowia, uśmiechu na każdy dzień oraz wytrwałości w pokonywaniu trudów życia.

DSC_3920DSC_3970-001 DSC_3952 DSC_3933 DSC_3941DSC_3945 DSC_3955DSC_3962DSC_3964DSC_3965Więcej zdjęć w galerii.

Brak możliwości komentowania.